תסמונת שטוקהולם הכירו את השודד מאחורי מושג

תסמונת שטוקהולם הכירו את השודד מאחורי מושג 

איך הפך שוד נועז אחד וכמעט נשכח בראשות השודד יאן אריק למושג מרכזי בפסיכולוגיה. הסיפור הבלתי יאמן על תסמונת שטוקהולם הכירו את השודד מאחורי מושג מרכזי המלווה אותנו בחיינו.

תסמונת שטוקהולם הכירו את השודד מאחורי מושג 

תסמונת שטוקהולם הכירו את השודד מאחורי מושג

הולך על קופה ונשאר לתמיד תסמונת שטוקהולם יאן אריק כאן על מנת להישאר לתמיד 

אולי נתחיל מההסבר הבסיסי. מדובר במצב שבו חטוף או אדם הסובל מהפעלת כח על ידי אדם אחר מגלה איתו הזדהות. זה בערך כמו להעריץ את רובין הוד. כי תמיד נסיך הגנבים מעורר בנו איזו סימפטיה ואמפתיה. אבל המציאות הייתה הרבה פחות נחמדה. כי באופן מעשי אנשים רגילים עלולים לפתח גם מצב פסיכולוגי זה בתגובה לסוגים שונים של טראומה. ולא מתוך סיבה אמתית.

עוד באתר – תוכנה שמראה מי צפה לכם בפרופיל 

מה קרה בבנק השוודי ?  

יאן אריק פרץ לבנק. הוא לא התכוון לצאת בלי שלל גדול אבל בטח לא תכנן להישאר נצחי עם מושג על שמו. הוא לקח בני ערובה וניהל משא ומתן מול רשויות החוק. אף אחד לא באמת היה מוכן למצב כזה בשוודיה השקטה שבאותם ימים שלחה לקיבוצים בארץ מתנדבות זהובות שיער.

מתי כל זה קרה ? קצת לפני מלחמת יום הכיפורים. 23/08/1971. מה קרה שם ? יאן וחבר טוב שלו מימי הכלא פרצו לסניף בנק מרכזי בעיר שטוקהולם. במשך שישה ימים הם התבצרו עם מספר בני ערובה. אולם בעוד העולם שלח להם רחמים, האחרונים הפתיעו את כוחות החילוץ. לא רק שהם לא פתחו שנאה או תיעוב של השודדים הם יצרו סוג של מערכת יחסים חיובית עם החוטפים שלהם. וכך קרה אשר – והתסמונת קבלה את שם אחת הערים הרגועות בעולם.

הר הכסף בחינם איתור כספים ביטוחים תיאום מס דוח BDI נתוני אשראי

הר הכסף בחינם איתור כספים ביטוחים תיאום מס דוח BDI נתוני אשראי

אחרי 40 שנה מגיעה נטפליקס ועושה סדר קלארק לצפייה ישירה בנטפליקס 

במסגרת תוכניות טלוויזיה על פשע, כמעט 50 שנה אחרי המקרה, עולה בנטפליקס הסרט. אנו מקבלים סיפור מצולם ומזוקק, דרך המשקפיים של ההווה. במוקד נמצא סיפורו הבלתי ייאמן של קלארק אולופסון, הפושע השנוי במחלוקת שהיה ההשראה למונח “תסמונת שטוקהולם”. מבוסס על שקריו ואמיתותיו.

צפו בווידאו קלארק. סדרה המבוססת על השקרים והאמת בחייו של שודד הבנקים השוודי הידוע לשמצה קלארק אולופסון – האיש מאחורי תסמונת שטוקהולם.

ועוד סדרה סקנדינבית ששמומלצת לצפייה בנטפליקס

The Playlist היזם הטכנולוגי דניאל אק ושותפיו שינו את הדרך שבה אנחנו מאזינים למוזיקה וחוללו מהפכה בתעשייה שלמה. עיבוד בדיוני המבוסס על אירועים אמיתיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *